עבירות סמים

עבירות סמים – סחר בסמים, שימוש עצמי ועוד

עבירות סמים – סחר בסמים, שימוש עצמי ועוד…

סמים הוא שם כולל לחומרים הפועלים בעיקר על מערכת העצבים המרכזית וגורמים לשינויים זמניים בהכרה, בתפיסה, במצב הרוח או בהתנהגות. השימוש בסמים ע"פ ארכיאולוגים החל עוד בתקופות עתיקות ביותר, אך האיסור על השימוש בהם החל רק במאה ה-20 כאשר מדינות רבות הוציאו את הסמים המסוכנים מחוץ לחוק.

עבירות סמים – מהם סמים מסוכנים?

סמים מסוכנים הם סמים שהחוק הגדיר כאסורים בשימוש, בישראל נקרא החוק האוסר על צריכת סמים מסוכנים, "פקודת הסמים המסוכנים". ניתן לאפיין במסגרת החוק מספר קבוצות של סמים, הראשונה היא הקבוצה האסורה לשימוש (להלן סמים מסוכנים), על קבוצה זו נמנים סמים כגון הקנאביס, או אל.אס.די.

לקבלת סיוע משפטי של עורך דין פלילי, לחץ כאן: יעוץ משפטי

במקרים דחופים צור קשר 24 שעות ביממה
בטלפון: 1-800-800-891

קבוצה נוספת היא סמים חוקיים הנמצאים תחת פיקוח כגון אלכוהול וטבק. קבוצה נוספת היא תרופות שאושרו לשימוש עם / בלי מרשם. וכן קיימים סמים שאינם תחת פיקוח כלל, כגון קפאין.

פקודת הסמים המסוכנים

כאמור, פקודת הסמים המסוכנים מגדירה את הסמים שאסורה צריכתם, אחזקתם, גידולם, הפצתם וכדומה. בסמים אלו כאמור כלולים הקנאביס, האל אס די, האקסטזי, הקוקאין ועוד מיני רבים של חומרים מסוכנים כפי שנקבע בפקודה.

יש לשים לב כי הפקודה אינה מבחינה בין סמים אשר נחשבים כסמים קלים (כגון קנאביס) לסמים הנחשבים קשים יותר (כגון קוקאין) וכי האבחנה הזאת מצויה בעיקר בידי השופט בבואו להטיל את העונש.

הפקודה קובעת עונשים פליליים חמורים על עבירות סמים:

סעיף 6 לפקודה קובע כדלהלן  "לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים".

סעיף 7 לפקודה מבהיר כי על אחזקת סם לשימוש עצמי העונש המרבי הוא שלוש שנים. החוק מוסיף ואוסר החזקת כלים לשם צריכת סמים, ואף מטיל אחראיות על אדם שנצרכו סמים בביתו (גם אם הוא אינו צורך אותם בעצמו).

הפערים בין העונשים בפקודה למדיניות אכיפת עבירות סמים

אם יש תחום בו קיימים פערים עצומים בין העונשים הקבועים בחוק לבין מדיניות הענישה בפועל הוא תחום עבירות הסמים, הדבר נוגע בעיקר לגבי סמים הנתפסים בעיני החברה כקלים יותר, והפער נובע גם בשל אחוזי הצריכה הרבים של הסמים הללו באוכלוסיה וגם מתפיסות של כבוד האדם הנותנות הגנה על החירות.

גם מבחינה עולמית אנו רואים שינויי תפיסה לגבי צריכת סמים בהקשר זה מעניין לראות כי שלושת הנשיאים האחרונים של ארה"ב – מולדת החירות, הודו בצורה כזו או אחרת בשימוש בסמים בעברם.

עבירות סמים – תכולת הדין הפלילי וחשיבותו של ייעוץ משפטי

פקודת הסמים המסוכנים היא חוק מורכב, אשר קיימות בו הגנות לשימוש בסמים מסוכנים. כמו כן הפקודה היא חלק ממה שמכונה הדין הפלילי ועל כן חלים עליה כל הוראותיו הקבועות בחוק העונשין ובינן יסודות העבירה ונטל ההוכחה העומד על הפרקליטות לצורך הרשעתו של פלוני.

מכך סיוע משפטי על ידי עורך דין פליליבעל ניסיון וידע עשיר בתחום – יכול לסייע באופן מכריע לנושא ההרשעה ולחומרת העונש במקרים של עבירות סמים.

Comments are closed.